Opublikowano

Co to jest nieruchomość komercyjna?

nieruchomości komercyjne

Budynki komercyjne to powierzchnie do użytku o różnym przeznaczeniu. Inwestuje się w nie, oczekując zysku, m.in. z najmu przez klientów, którzy chcą tam prowadzić jakąś działalność gospodarczą. Ich budowa jest podporządkowana przez konkretną funkcję, jaką mają się stać w przyszłości, np. handlową, a nabywca nieruchomości komercyjnych może już później dopasować ją do własnych preferencji i potrzeb. Lokalami komercyjnymi nie są jednak te, które są przeznaczone do zamieszkiwania.

Powierzchniami komercyjnymi mogą być lokale biurowe, lokale usługowe, handlowe lub ogromne gmachy – na przykład galerie, przeznaczone do wynajmu. Przykładów jest jednak jeszcze więcej: siłownie, kluby fitness, sklepy, kawiarnie, magazyny, hotele, i wszystkie inne budynki, w których możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie przynosić zyski. Posiadacz nieruchomości może sam nią zarządzać, albo jedynie czerpać zyski z jej usług.

Nieruchomości – podział

Nie istnieje tylko jeden właściwy podział nieruchomości komercyjnych. Jednym z podziałów jest ten, który określa sposób pozyskiwania pieniędzy:
nieruchomość spekulacyjna – to taka, w której inwestycja ma się szybko zwrócić i osiągnąć szybki zysk ze sprzedaży,
nieruchomość kapitałowa – „Nieruchomości kapitałowe to takie, co do których inwestorzy oczekują wzrostu ich wartości w długim przedziale czasu. Celem nabywania takich nieruchomości może być również zabezpieczenie kapitału przed utratą jego wartości wskutek inflacji” – tak o nieruchomości kapitałowej pisze J. Lipiński,
nieruchomość rozwojowa – to taka, na której terenie będą przeprowadzane różne prace deweloperskie,
nieruchomości komercyjne – w literaturze przedmiotu mają wiele definicji i nie wszystkie się ze sobą pokrywają.

Ponownie, odwołując się do J. Lipińskiego nieruchomość komercyjna to taka, która „generująca periodycznie przychody pochodzące z jej użytkowania lub własności w postaci przepływających w czasie strumieni kapitałowych”.

nieruchomości komercyjne Kraków

Podział nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości komercyjne dzielą się na kolejne rodzaje nieruchomości, ze względu na ich sposób użytkowania. Są to:

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE BIUROWE: dzielą się na 3 klasy standardu jakości, gdzie klasa A to najwyższa, a C to biurowce o najsłabszej jakości wykończenia. Za jakością idzie oczywiście cena. Wybór będzie zależał od zasobności portfela oraz programu działalności jaką będziemy chcieli tam prowadzić. Kolejnym podpunktem jest metraż, jak duży ma być – jak wiele ludzi będzie w takim biurze docelowo pracować. Warto też zaznaczyć, że z roku na rok zapotrzebowanie na wynajem biur bardzo maleje. Plusem wynajmu nieruchomości biurowej jest to, że najemca nie musi się bardzo zamartwiać o względy techniczne czy aranżacji wykończenia wnętrza. Jedyne co musi zrobić to wybrać taką nieruchomość, która spełni swoje podstawowe funkcje tak, aby ludzie mogli tam komfortowo pracować.

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE USŁUGOWE: tutaj największe znaczenie ma lokalizacja obiektu. Najbardziej cenione są placówki, które znajdują się w samym centrum miasta lub blisko zaludnionych miejsc turystycznych. Są to bowiem wszelkiego rodzaju: hotele, pensjonaty, apartamenty, biura podróży (i wszystkie tego rodzaju usługi związane z turystyką i podróżami), lokale gastronomiczne (piekarnie, cukiernie, restauracje, puby, jadłodajnie), parkingi, postoje, magazyny, prywatne przychodnie i zakłady lekarskie. W przypadku lokali biurowych mamy do czynienia ze względną stabilizacją najmu. Przy usługach bywa różnie, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na umowę najmu, aby odpowiednio zabezpieczyć siebie i swoją inwestycję. Dodatkowo wynajęcie nieruchomości usługowej z daleka od centrum miasta, wiąże się z ryzykiem niskiego zysku.

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE HANDLOWE: to przede wszystkim galerie handlowe i inne, mniejsze gmachy, które zrzeszają ze sobą pojedyncze sklepy. Może być to też hala targowa, czy większy hipermarket. Kiedyś były to bardzo rozchwytywane placówki. Jednak dzisiaj mamy przesyt galerii handlowych w dużych miastach i inwestorzy powinni być ostrożni.