Opublikowano

Jak założyć własną działalność?

Zakładanie własnej działalności to na pewno wyzwanie sporego kalibru, ale oczywiście nie należy się tego obawiać, należy temu stawić czoła. Wszelkie czynności przy zakładaniu owej działalności zależą od tego, jaki ona będzie mieć charakter. Nieco inaczej bowiem będzie to wszystko wyglądać, gdy zakładana jest spółka komandytowa, a nieco inaczej, gdy będzie to spółka z.o.o lub też inna forma działalności.

Najpopularniejsza obecnie jest oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza, aczkolwiek można tutaj mówić także o największym ryzyku niepowodzenia. Jeśli wiemy jak chcemy się nazywać, należy udać się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i tam fakt rozpoczynania działalności zgłosić. Można oczywiście dokonać tego elektronicznie, a więc nie trzeba koniecznie nigdzie biegać. Przy tej okazji można również wysłać jeden wniosek do ZUS, KRUS, GUS oraz do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. W przypadku tego ostatniego ważne będzie podanie informacji o wyborze formy opodatkowania, co będzie oczywiście rzutować na prowadzenie całej działalności.

To początek formalności, ale bynajmniej na pewno nie wszystko, co musimy uczynić. Nie można nie wskazać na taki aspekt, jakim jest konieczność otworzenia firmowego konta bankowego jak również wyrobienie pieczątki.

Poza tym oczywiście jeśli mowa jest o działalności prowadzonej w danym lokalu, to musi być on dostosowany do określonych norm i przepisów, musi spełniać ściśle określone kryteria. To powoduje, że własna działalność i jego założenie wcale nie jest takie proste, a przynajmniej nie w naszych polskich realiach. Powstaje zatem pytanie o to czy warto, ale można śmiało na to odpowiedzieć, że jak najbardziej tak, jak najbardziej warto, o ile oczywiście jesteśmy przekonani, że jest to nasz własny pomysł na nasze własne życie. Jeśli bowiem nie mamy do tego chęci, przekonania i zapału, to będzie nam trudno od samego początku i nie warto wchodzić w te wszystkie formalności, nie warto kopać się z przysłowiowym koniem.